Wpływ słońca na nasz wzrok - Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin

Data: 11 maja 2022, 14:17

Chociaż słońce wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia, to jednak nie wykazuje zbyt dobrego działania bezpośrednio na wzrok ze względu na promieniowanie UVA i UVB. Nasze oczy mają kontakt z promieniowaniem słonecznym przez cały rok, nie tylko latem, ale i zimą. Szkodliwa jest nie tylko bezpośrednia ekspozycja na słońce, ale i promienie odbite od m.in. śniegu, wody, piasku itp. Słońca nie powinniśmy jednak unikać, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób skutecznie chronić nasze oczy przed negatywnymi skutkami promieniowania.

Wpływ słońca na wzrok

Każdy z nas ma świadomość tego, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ na naszą skórę. Niestety często zapominamy o tym, jak bardzo delikatnym organem są nasze oczy. Powinniśmy je odpowiednio chronić przed działaniem promieni UV. Najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVB, UVA jest wchłaniane przez soczewkę.

Promieniowanie najbardziej niekorzystnie oddziałuje na rogówkę, siatkówkę i spojówkę, ponieważ te tkanki wykazują najmniejszą zdolność do regeneracji. Już 10% promieniowania, które przedostanie się do przedniej części soczewki, może spowodować pogorszenie widzenia, zaćmę, a w skrajnych przypadkach nawet utratę wzroku. Nadmierna ekspozycja na słońce może przyczynić się do uszkodzenia plamki żółtej, czyli najważniejszego elementu siatkówki, odpowiedzialnego za proces widzenia. W wyniku tego rodzaju uszkodzeń może dojść do zaćmy fotochemicznej, zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki lub świetlnego zapalenia.

Co możemy zrobić, aby chronić wzrok przed promieniowaniem słonecznym?

Przede wszystkim należy stosować okulary przeciwsłoneczne i soczewki kontaktowe, które posiadają filtr UV. Należy wybierać wyłącznie okulary z certyfikatem ochrony przed UV. Stosowanie okularów bez certyfikatów i niezbędnych atestów nie tylko w niczym nam nie pomoże, ale może wręcz doprowadzić do większego uszkodzenia wzroku niż ich brak. Warto sięgać po okulary, które jak najlepiej przylegają do twarzy i w pełni zasłaniają oczy przed słońcem. Sprawdzi się również noszenie kapelusza z szerokim rondem jako dodatek do okularów. W okresie wzmożonej ekspozycji na słońce dobrze jest również wprowadzić do diety produkty, które działają korzystnie na nasz wzrok, np. kapustę włoską, szpinak, żółte i pomarańczowe owoce, które są bogate w luteinę.