Kiedy noszenie soczewek jest zalecane? - Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin

Data: 25 listopada 2019, 13:33

Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów. Dzięki nim wada wzroku przestaje być męczącym problemem. Możemy czuć się bardziej komfortowo i bez ograniczeń uprawiać sporty. Jednak nie każdy może je nosić. Dla kogo są one przeznaczona, a kto musi z nich zrezygnować?

Kiedy noszenie soczewek jest zalecane?

Pacjenci decydują się na noszenie soczewek kontaktowych z kilku powodów – względy estetyczne, zdrowotne i chęć komfortu. Soczewki kontaktowe mogą być noszone przez osoby z prawie wszystkimi wadami wzroku. Do nich zaliczamy też astygmatyzm (soczewki kontaktowe toryczne) czy ze starowzrocznością (soczewki kontaktowe dwuogniskowe). W niektórych wadach wzroku soczewki są wręcz zalecane – niemożliwy do wyrównania okularami astygmatyzm, wady wzroku powyżej 6 dioptrii, różnowzroczność czy po operacji usunięcia soczewki oka z powodu zaćmy. Ponadto, soczewki kontaktowe pozwalają prowadzić aktywny tryb życia oraz zapewniają nam estetyczny wygląd.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych.

Soczewki zawsze powinny być dopierane podczas konsultacji z okulistą, który oceni naszą wadę wzroku oraz oceni, czy możemy nosić soczewki i które będą dla nas odpowiednie. Przeciwwskazaniami do noszenia soczewek kontaktowych są  choroby związane z zaburzeniami odporności, a także cukrzyca. U chorych noszenie soczewek może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Zasadniczo soczewek kontaktowych nie powinny nosić osoby cierpiące na zespół suchego oka oraz zaburzenia hormonalne prowadzące do suchości oczu. Nie jest to jednak przeciwwskazanie bezwzględne i może się zdarzyć, że okulista po konsultacji z endokrynologiem zgodzi się na ten sposób korekcji wady wzroku. Musimy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, jeśli jesteśmy uczuleni na materiał, z którego są one wykonane lub na któryś ze składników (np. płynie do czyszczenia soczewek). Szkieł kontaktowych nie należy też zakładać podczas zapalenia spojówek. Ponadto, przeciwwskazaniem może okazać się również długie przebywanie w suchych i zapylonych miejscach.