Jak wybrać odpowiednie oprawki okularowe? - Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin

Data: 16 października 2019, 13:32

Dobierając okulary, zwykle największe znaczenie mają dla nas odpowiednio dobrane szkła, których wybór konsultujemy ze specjalistą. Oprawki traktujemy wyłącznie jako element ozdobny, dlatego nie zastanawiamy się nad tym, jak ich kształt czy wielkość będą wpływać na komfort widzenia.

Dobór okularów powinien być dobrze przemyślany pod każdym względem. Warto więc skonsultować ze specjalistą nie tylko szkła, ale i oprawki, które planujemy wybrać.

Jak wybrać odpowiednie oprawki okularowe?

Teoretycznie dobór oprawek okularowych zależy przede wszystkim od naszego gustu. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać, że wpływają one na wygodę w codziennym użytkowaniu. Podczas wybierania oprawek należy starać się, aby były one idealnie dopasowane do naszej twarzy. Trzeba więc wziąć pod uwagę wielkość głowy, owal twarzy oraz kształt nosa. W drugiej kolejności należy uwzględnić kolor oczu, włosów, a także fryzurę, a także indywidualne preferencje. W końcu okulary będziemy nosić bardzo często, powinniśmy więc czuć się w nich dobrze i atrakcyjnie.

Wybierając oprawy w profesjonalnym salonie optycznym, zwykle możemy liczyć na pomoc specjalistów, którzy zaproponują nam najlepsze i najwygodniejsze wersje dostosowane do przeznaczenia okularów. Co więcej, będziemy mogli wybrać je adekwatnie do budżetu, jakim dysponujemy. Obecnie oferta jest bardzo szeroka i urozmaicona również pod względem cenowym, więc każdy bez większego problemu znajdzie odpowiednie okulary dla siebie. Należy przy tym pamiętać, że odpowiednio dobrany model, wykonany z najwyższą starannością z dobrych jakościowo materiałów będzie nam służył przez długie lata. Warto więc dobrze zastanowić się przed dokonaniem ostatecznej decyzji.

Zawsze powinniśmy dążyć do tego, aby w okularach było nam przede wszystkim wygodnie. Dobrze jest osobiście udać się do salonu optycznego, gdzie można przymierzyć okulary, sprawdzając, czy oprawki nie uciskają za mocno nosa, uszu czy skroni (długotrwałe noszenie za ciasnych okularów może przyczyniać się np. do bólu głowy). Na wybór odpowiednich oprawek warto poświęcić nieco czasu, ponieważ niektóre modele dopiero po kilku minutach noszenia dają oznaki ucisku. Okulary nie mogą być za ciasne, ale jednocześnie muszą stabilnie trzymać się głowy, a więc nie powinny być za luźne czy zbytnio odstawać. Zwróćmy też uwagę na to, aby po założeniu okularów oprawki nie nachodziły na brwi i policzki.