Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka? - Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin

Data: 02 lipca 2020, 12:41

Niedawno rozpoczęły się wakacje. Słońce świeci coraz mocniej i intensywniej. To czas, kiedy nasze dzieci spędzają znacznie więcej czasu na zewnątrz, z czego oczywiście rodzice mogą się tylko cieszyć. Niestety podczas radosnych zabaw na świeżym powietrzu ich oczy są cały czas narażone na szkodliwe promieniowanie UV. 

Dlaczego promieniowanie UV jest groźne dla oczu dziecka?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że oczy dziecka są o wiele bardziej wrażliwe niż dorosłych, więc promieniowanie UV znacznie mocniej na nie oddziałuje. Oczy malucha kształtują się aż do 12-15 roku życia. Dopiero wówczas są w stanie skutecznie filtrować promienie UV. Do tego czasu soczewka dziecka jest bardzo przezroczysta i przepuszcza większość szkodliwych promieni, które następnie przedostają się do siatkówki i rogówki. Czym to skutkuje? Najczęściej konsekwencją szkodliwego działania promieniowania UV jest odczyn alergiczny, zapalenie siatkówki lub rogówki. Na szczęście można w bardzo prosty sposób zapobiegać tym chorobom. Wystarczy podarować dziecku odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Źródło: Pixabay.com

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Okulary przeciwsłoneczne zalecane są przede wszystkim u starszych dzieci. Najmłodsze maluchy należy niemal całkowicie chronić przed słońcem. Jak to zrobić? Wystarczy unikać wychodzenia z maluszkiem na intensywne słońce, a spacery zaplanować w godzinach porannych lub wieczornych. Sprawdzą się też czapki z daszkiem i kapelusze.

Na co zwracać uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

  • Filtr UV. Najlepiej sięgnąć po filtr UV400, który zatrzymuje 100% promieniowania.
  • Odpowiednie szkła. W przypadku dzieci należy sięgnąć po nietłukące się szkła, odporne na uszkodzenia, np. z poliwęglanu.
  • Oprawki powinny być wygodne, a jednocześnie wykonane z dobrej jakości materiału, najlepiej giętkiego, wytrzymałego i nietoksycznego. Warto zwrócić uwagę również na kształt oprawek. Powinny dobrze przylegać do głowy, chroniąc oczy przed bocznymi promieniami słonecznymi.

 

Źródło: Pixabay.com