Główne przyczyny wad wzroku u dzieci - Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin

Data: 10 stycznia 2020, 14:57

Dzieci coraz częściej cierpią z powodu różnorodnych wad wzroku. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, głównie zbyt dużą liczbą godzin spędzonych przed monitorem komputera lub telewizora, ale często oczy odmawiają posłuszeństwa również u dzieci, które są zbyt przeciążone nauką. Szczególnie często zdiagnozowaną wadą jest krótkowzroczność. Ale to nie jedyny problem ze wzrokiem u maluchów. Do innych poważnych zaburzeń możemy zaliczyć również astygmatyzm i zez, które występują obecnie zdecydowanie częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Główne przyczyny wad wzroku u dzieci

Przyczyn wad wzroku może być wiele i bardzo często na dzieci oddziałuje wiele czynników szkodliwych. Przede wszystkim można wskazać na czynniki genetyczne, ale również środowiskowo-cywilizacyjne. Badacze coraz częściej zaznaczają, że współczesne problemy ze wzrokiem u najmłodszych związane są z procesem edukacji, który jest zdecydowanie dłuższy i wymagający systematycznej pracy oczu na bliskiej odległości. Dodatkowo dochodzi do tego wielogodzinne patrzenie na ekran monitora i telewizora.

Mięśnie oka dzieci są nadwyrężone, muszą nadmiernie skupiać się podczas długotrwałego patrzenia na jedną odległość. Wszelkie dysfunkcje oczu, zarówno nieznacznie obniżona jakość wzroku, jak i poważne wady, muszą zostać poddane specjalistycznemu leczeniu. Wszelkie problemy tego rodzaju mogą nie tylko pogarszać stan oczu, ale przede wszystkim wpływać na wiele ważnych procesów życiowych, w tym opóźniać naukę pisania i czytania, powodować problemy z koncentracją, bóle głowy itd.

 

Jak zapobiegać wadom wzroku u dzieci?

Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać z dzieckiem gabinet okulistyczny. Jest to szczególnie ważne, jeśli zauważymy u malucha jakiekolwiek problemy z prawidłowym widzeniem, ale każdy rodzic powinien też pamiętać o profilaktycznych wizytach. Lekarz wykona niezbędne badania, a w przypadku ewentualnych zaburzeń – dobierze okulary adekwatnie do zdiagnozowanego przypadku. Dobre okulary dla dzieci powinny być lekkie, wygodne i odporne na różnorodne uszkodzenia. Muszą być przede wszystkim bezpieczne! Powinny także chronić oczy dziecka przed promieniowaniem UV.

Co jeszcze warto zrobić, aby uchronić dziecko przed wadami wzroku?

  • Należy ograniczyć czas dziecka spędzony przed monitorem. Podczas oglądania telewizji dziecko powinno być oddalone od ekranu na odległość przynajmniej 2,5 m.
  • Czytanie, pisanie, rysowanie, oglądanie telewizji, praca przy komputerze itp. powinny odbywać się przy odpowiednim świetle. Podczas tych czynności maluch powinien robić sobie częste przerwy.
  • Co kilkanaście minut dziecko powinno oderwać wzrok od monitora i spojrzeć na otwartą przestrzeń, np. za okno w dal. Ludzki wzrok jest przystosowany do widzenia przestrzennego, więc męczy go ciągłe skupienie w jeden punkt znajdujący się najczęściej bardzo blisko.

Zaleca się regularne wizyty profilaktyczne u okulisty, a w razie potrzeby podjęcie stosownego leczenia i korekcja wzroku